95lat

Mistrzostwa Polski młodzików w szpadach - Częstochowa 2017

MPmlCzestochowa2017Hala Sportowa Polonia w Częstochowie w dniach 10-11.06.2017 r. gościła szpadzistki i szpadzistów, którzy rywalizowali w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski młodzików. Impreza szpadowa rozegrana została w ramach obchodów 20 – lecia WLKS Kmicic Częstochowa, a na starcie stanęło 213 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Śląskie kluby w tych mistrzostwach wywalczyły siedem medali (1 złoty, 2 srebrne i 4 brązowe), sześć zdobyły śląskie szpadzistki, które zdominowały zarówno rywalizację indywidualną jak i drużynową, a jeden wywalczył śląski szpadzista.

W sobotnim turnieju indywidualnym, w rywalizacji szpadzistek chociaż śląskie kluby do finałowej ósemki wprowadziły sześć zawodniczek, jednak złoty medal i tytuł mistrzyni Polski wywalczyła Karolina Szymanowska (KS Warszawianka), ale kolejne miejsca na podium zajęły już szpadzistki ze Śląska, srebrny medal i tytuł wicemistrzowski wywalczyła Alicja Klasik (RMKS Rybnik), po przegranej walce finałowej jednym trafieniem 11:12. Brązowe medale odebrały Michalina Kobylnicka (Piast Gliwice) i Anna Wieczorek (Muszkieter Gliwice). Finałową ósemkę uzupełniły kolejne reprezentantki śląskich klubów: Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik) na miejscu 5 oraz Maja Osadnik (UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie) i Patrycja Frystacka (RMKS Rybnik) na miejscach 7 i 8.

W rywalizacji szpadzistów złoty medal i tytuł mistrzowski zdobył Piotr Urban (MKS Gryf Mielec), który w decydującej walce wygrał z Bartoszem Kitlińskim (UKS MDK Olimp Lubin). Z brązowych medali cieszyli się, śląski szpadzista Wojciech Śmieja (Górnik Radlin) oraz Maciej Kaźmierski (MKS Gryf Mielec) i Jan Socha (PKSZERM Warszawa). W finałowej ósemce na miejscu 6 rywalizację zakończył najmłodszy uczestnik tego turnieju Adam Sojka (RMKS Rybnik), a na miejscu 7 Mirosław Gońda (MDK NR 1 Bytom).

Natomiast w niedzielę rozegrano zawody drużynowe, w której rywalizowało 42 drużyn klubowych . W szpadzie kobiet w finałowym meczu spotkały się dwie śląskie drużyny, złoty medal i tytuł mistrzowski wywalczyły faworytki rywalizacji drużynowej szpadzistki RMKS Rybnik (Kinga Zgryźniak, Alicja Klasik, Patrycja Frystacka, Natalia Cieślik), pokonując drużynę Piasta Gliwice (Michalina Kobylnicka, Bernadeta Majgier, Klara Majgier, Alicja Ostrowska). Brązowy medal wywalczyły szpadzistki Muszkietera Gliwice (Emilia Korkus, Patrycja Ryś, Julia Trojanowska, Anna Wieczorek).

W rywalizacji drużynowej mężczyzn śląskim klubom nie udało się wywalczyć medalu. Najbliżej podium znalazła się drużyna szpadzistów RMKS Rybnik, zajmując miejsce 4. Tytuł mistrzowski wywalczyła drużyna MKS Gryf I Mielec , medal srebrny UKS MDK Olimp Lubin a brązowy MKS Kusy II Szczecin .