95lat

Mistrzostwa Europy kadetów - PŁOWDIW 2017

Z dwoma medalami powróciła reprezentacja Polski z Mistrzostw Europy kadetów z bułgarskiego Płowdiw. Oba zostały zdobyte przez reprezentantki śląskich klubów.

W rywalizacji indywidualnej szpadzistek złoty medal i tytuł Mistrzyni Europy wywalczyła Barbara Brych zawodniczka UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. Podopieczna trenerki Krystyny Rachel-Świrskiej od samego początku zawodów spisywała się rewelacyjnie. W eliminacji grupowej wygrała wszystkie pojedynki otrzymując zaledwie 8 trafień.
W walkach pucharowych pokonała kolejno: Shirę Zloof (Izrael) 15:9, Anastasiyę Conrad (Ukraina) 15:13 i Zsuzsę Schlier (Rumunia) 15:12. W ćwierćfinale Outi Jaakkolę (Finlandia) 9:15 i w półfinale 11:15 Laurę Sheffield (Wielka Brytania).

W decydującej walce o złoty medal naprzeciwko Barbary Brych stanęła Eszter Muhari (Węgry). Basia prowadziła walkę do stanu po 12 . Jednak Węgierka nie pozwalała, aby przewaga była wyższa niż dwa punkty. Trzynaste trafienie pierwsza zadała rywalka, a po trafieniach obopólnych, w następnej akcji szpadzistka z Siemianowic Śląskich przegrywała 13:14. Jak na przyszłą mistrzynię przystało Basia zachowała zimną krew i dwa kolejne trafienia należały do niej. Zwycięstwo i tytuł mistrzowski dla Barbary Brych.

Plowdiw2017

W rywalizacji drużynowej szablistek brązowy medal wywalczyła Zuzanna Cieślar zawodniczka Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego. W pierwszym meczu mistrzostw Zuzanna wraz z swoimi koleżankami z drużyny Narodowej zmierzyły się z wyżej notowanymi Ukrainkami i postarały się o niespodziankę, po zaciętym pojedynku zwyciężyły 45:44 i awansowały do ćwierćfinału. W 1/4 finału Polki pokonały drużynę Bułgari 45:37. Dopiero w półfinale za silne okazały się przyszłe mistrzynie Francuzki, które wygrały 45:32. W meczu o 3 miejsce Zuzanna Cieślar wraz z koleżankami Martą Okine, Urszulą Kurzyną i Małgorzatą Zawodniak wygrały z Hiszpankami 45:29, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Europy.

Zuzanna Cieślar (pierwsza z lewej) i trener klubowy Tomasz Dominik.

Gratulacje dla zawodniczek i trenerów.