Mistrzostwa Polski seniorów w szpadach – Gliwice 2016

mistrzowie polski2016W Hali Widowiskowo-Sportowej w Gliwicach-Sośnicy, 14-15 maja 2016 roku, najlepsze szpadzistki i szpadziści rywalizowali w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski seniorów.

W sobotnim turnieju indywidualnym, w którym wystartowało 195 zawodniczek i zawodników, w rywalizacji szpadzistek mistrzynią została Magdalena Piekarska (AZS-AWF Warszawa), która w finale pokonała Aleksandrę Zamachowską (KKS Kraków) 15:10. Brązowe medale odebrały Małgorzata Stroka (AZS-AWF Warszawa) i Weronika Łuszcz (KS Szpada Wrocław). Finałową ósemkę uzupełniły reprezentantki naszego regionu, Danuta Dmowska-Andrzejuk (AZS-AWF Katowice) i Anna Mroszczak (RMKS Rybnik).

W rywalizacji szpadzistów tytuł mistrzowski wywalczył Radosław Zawrotniak (AZS-AWF Kraków), który w finale 5:15 pokonał Karola Kostkę (AZS-AWF Kraków). Trzecie miejsce zajęli: Marcel Baś (Piast Gliwice) i Piotr Maciejczyk (AZS-AWF Kraków). W finałowej ósemce na miejscu siódmym rywalizację zakończył Damian Michalak (Piast Gliwice).

Natomiast niedzielną rywalizację drużynową, po niezwykle wyrównanym i emocjonującym finale, złoty medal i tytuł mistrzowski wywalczyły szpadzistki AZS-AWF Katowice I (Danuta Dmowska-Andrzejuk, Stella Klimek, Magdalena Lużyńska, Martyna Swatowska), pokonując 45:44 AZS-AWF I Warszawa. Brązowy medal wywalczyły szpadzistki KS Szpady Wrocław.

Wśród mężczyzn tytuł mistrzowski wywalczyła drużyna AZS-AWF I Kraków, ale medal srebrny i brązowy wywalczyły drużyny Piasta Gliwice. Tuż za podium miejsce zajęła drużyna AZS AWF Katowice.